Jak się zapakować

lista pakunkowaLISTA PAKUNKOWA

Poniżej podajemy ogólny spis rzeczy, które z pewnością znajdą swoje zastosowanie podczas rejsu. Lista ma charakter orientacyjny. Specyfika odwiedzanego akwenu oraz charakter rejsu zasadniczo modyfikują ilość oraz częstotliwość wykorzystania posiadanych drobiazgów i garderoby.

 

 

 


DOKUMENTY
– paszport / dowód osobisty,
– ksero strony paszportu ze zdjęciem - w przypadku zagubienia oryginału dużo sprawniej wyrabia się nowy dokument,
– patenty żeglarskie - jeśli są / UKF, książeczka żeglarska,
– bilety na przejazd - lotnicze / autokarowe,
UWAGA! Prosimy o wcześniejsze podanie godziny i formy dojazdu.
– waluta, karty kredytowe – kalkulując wielkość budżetu warto pamiętać, że jedyne koszty nie wliczone w opłaty za uczestnictwo to wydatki własne, tj. bilety wstępów do atrakcji turystycznych, wyżywienie i napoje spożywane poza jachtem, pamiątki, przejazdy w miejscach postojów, etc. Dobrze również uwzględnić zapas środków na tzw. wydatki nieprzewidziane.

ODZIEŻ
– sztormiak - kurtka i spodnie wiatroszczelne i wodoodporne. Nie musi to być morski sztormiak z najnowszej kolekcji, ale ubranie, które ochroni Was przed chlapaniem fali, deszczem i przenikającym wiatrem. Jeśli wybierasz się pierwszy raz na morze spróbuj pożyczyć od znajomych lub rozejrzeć się we własnej garderobie sportowej, wśród rzeczy trekingowych lub narciarskich.
– polar - 1 gruby lub 2 cienkie, plus ciepły sweter/ bluza, - cieplejsze okrycie przyda się zwłaszcza po zachodzie słońca lub na okoliczność pochmurnej, sztormowej pogody,
– spodnie długie - np. jeansy oraz spodnie z polaru/dresowe,
– krótkie spodenki /sugerowane tylko na odcinki rekreacyjne – riwiera portugalska, na pozostałych do wykorzystania tylko podczas postojów na lądzie/,
– t-shirty - z krótkim i długim rękawem (chronią nie tylko przed zimnem ale i od słońca),
– bielizna, skarpetki, plus jedna para grubszych skarpet do kaloszy,
– strój kąpielowy / kąpielówki,
– czapka i szalik/ chusta (chronią przed wiatrem oraz zimnem zwłaszcza po zachodzie słońca),
– czapka z daszkiem,
– rękawiczki zwykłe grubsze (np. tzw. narciarskie) oraz żeglarskie (mogą być tzw. rowerowe)
– buty sznurowane na miękkiej podeszwie– adidasy lub tenisówki do chodzenia po pokładzie,
– buty nieprzemakalne - kalosze na gumowej podeszwie lub lekkie buty górskie,
– sandały / buty miejskie na wyjścia w portach,
– klapki pod prysznic,
– coś wyjściowego „miejskiego”

TECHNIKA / ELEKTRONIKA
– aparat fotograficzny / kamera,  ładowarki,
– scyzoryk,
– latarka - czołówka,
– telefon komórkowy, jeśli ma włączoną usługą roamingu, ładowarka,
– MP3, jeśli lubisz…

INNE
– kosmetyczka,
– ręcznik,
– śpiwór /+ poduszka typu "jaś"/
– okulary przeciwsłoneczne,
– okulary korekcyjne, jeśli używasz lub zapasowe soczewki,

UWAGA! -> W cięższych warunkach morskich odradzamy noszenie szkieł kontaktowych - ucisk szkieł powoduje zmianę ciśnienia w gałce ocznej co negatywnie wpływa na błędnik.

– krem z wysokim UV, szminka UV,
– mapa, przewodnik odwiedzanego akwenu / regionu geograficznego,
– coś do czytania, krzyżówki, śpiewnik szantowy,
– gitara lub inny dowolny instrument, jeśli na nim grasz,
– stopery do uszu (pomagają, gdy reszta załogi chrapie lub baluje),
– leki osobiste, jeśli zażywasz regularnie oraz profilaktykę przeciwbólową i przeciwgorączkową,
– środki na osłabienie choroby morskiej – np. Avioplant (lek z imbiru) lub Lokomotiv (lek ziołowy) UWAGA! -> Nie brać Aviomarinu!

Pakując się na wyjazd żeglarski warto pamiętać, że nie tylko zawartość bagażu, ale również sam sposób jego spakowania jest bardzo istotny. Nasze skarby najlepiej zapakować w plecak bez stelaża, miękką torbę lub worek żeglarski. Z uwagi na ograniczone miejsce na jachcie nie polecamy używania walizek. Dodatkowym czynnikiem sugerującym właściwe przygotowanie jest sposób dotarcia na miejsce zaokrętowania. Jeżeli decydujemy się na autokar lub samolot, przewoźnicy nakładają na nas maksymalnie dopuszczalne wielkości – wagę i rozmiar. Warto pamiętać o tych obostrzeniach i dopytać o szczegóły podczas rezerwowania biletu. Pamiętajmy jednak, że jacht ma ograniczoną powierzchnię, a rejs etapowy z Oceanem Przygody gwarantuje moc atrakcji. Pakujmy tylko to, co naprawdę niezbędne.
ŚPIWÓR / POŚCIEL / RĘCZNIKI
Podczas rejsów w sezonie 2012 na wszystkich 20 odcinkach wymagane jest posiadanie przez uczestników własnych śpiworów oraz ręczników. Na wyposażeniu jachtu znajduje się pralka automatyczna, której używamy wyłącznie w portach, ale możliwości jej wykorzystania będą ograniczone z uwagi na specyfikę odwiedzanych akwenów /zwłaszcza Spitsbergen oraz postoje w okolicach parków ochrony przyrody na trasie rejsu/.
Na wszystkie odcinki "zimne", czyli od Archangielska po Morze Północne /etapy 9-18/ sugerujemy zaopatrzenie się w grubszy śpiwór /komfort ciepła w okolicach zera stopni/. Jacht wyposażony jest w ogrzewanie, ale z uwagi na zdrowie wachty nawigacyjnej w czasie żeglugi nie używa się ogrzewania, by różnice temperatur nie powodowały przeziębień.

ZASILANIE 220V
Jacht wyprawowy s/y Maleństwo wyposażony jest w standardowe gniazdka 220V. Z uwagi na specyfikę i wydajność stosowanej instalacji elektrycznej działają one wyłącznie podczas postoju w portach. Zasilane są wówczas z naziemnej linii energetycznej. W czasie rejsu lub postoju na kotwicy, gniazdka nie przydadzą się. Warto o tym pamiętać rozważając zabranie suszarki, lokówki, elektrycznej maszynki do golenia, tostera czy laptopa. Oczywiście można ich używać, ale tylko rozważnie planując dostępność energii.

 
means
means
means
means